4 Inch Diameter, 2 Inch Tall
These Mr. Gasket air filters are for any project looking to gain unrestricted breathing power. Replacement air filter element for the following Mr. Gasket Air Cleaners 4354 & 6475.
These Mr. Gasket air filters are for any project looking to gain unrestricted breathing power. Replacement air filter element for the following Mr. Gasket Air Cleaners 4354 & 6475.
- Made Of High flow Paper Material
- Has Rubber Seals
| Attributes | |
| ASIN | B000BWE4PE |
| Brand | Mr. Gasket, Mr. Gasket |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Category | Air and Fuel Delivery |
| Color | White |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Inside (in.) | 4 |
| Diameter Outside (in.) | 4 |
| Emission Code | 5, 5 |
| Filter Diameter | 4", 4 |
| Filter Height | 2.000 in., 2" |
| Filter Height (in.) | 2 |
| Filter Material | Paper |
| Filter Style | White Paper |
| Filter Type | White Paper, White Paper |
| Finish | White, White |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height (in.) | 2 |
| Inside Diameter | 4.000 in. |
| Item Height | 2.000 in. |
| Item Weight | 0.190 lbs. |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 4.000 in. |
| Outside Width | 4.000 in. (102mm) |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| part type | Engine Air Filter |
| Product Type | Air Filter, Air Filter |
| Sale Category | Air and Fuel Delivery |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Size | 4.000 in., 4 in. |
| Sub Category | Filters |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty | Limited 90 Day, Manufacturer's Limited 90 Day Warranty |
| Weight | 0.19, 0.1900 |
| Width | N/A |
| Width (in.) | N/A |
| GTIN | 00084041114896 |