The Gravity LED Pro6 Single is an off-road LED Light Bar system featuring the patented Infinity Ring(r) housing encasing a Gravity LED G6 optical insert and mounts via an all-new ball-mount system, giving you output and versatility in one
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| AMP Draw | 1.63A, 1.63A |
| Beam Distance (Meters) | 972m, 972m |
| Beam Pattern | Spot, Spot |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| California Proposition 65 | No |
| Candela | 215,000 Cd, 215,000 Cd |
| Color Temperature | 5000K |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8512202000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Housing Shape | Round |
| IP Rating | IP68, IP68 |
| LED Source | CREE XPL HD, CREE XPL HD |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Temp | 5000K |
| Lumens | 2300, 2300 |
| LUX | 2150, 2150 |
| Lux at 10 Meters | 2,150 lx |
| Lux at 10 Meters | 2,150 lx, 2,150 lx |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Parts Included | (2) Gravity LED Pro6 Single Lights, (2) Light Covers Black with Yellow KC Logo, Mounting Hardware, Performance Wiring Harness w/ 2Pin Waterproof Connectors and Illuminated LED Light Switch, (2) Gravity LED Pro6 Single Lights, (2) Light Covers Black with Yellow KC Logo, Mounting Hardware, Performance Wiring Harness w/ 2Pin Waterproof Connectors and Illuminated LED Light Switch |
| Product Dimensions | W 6.00 in x H 7.00 in x D 3.125 in, W 6.00 in x H 7.00 in x D 3.125 in |
| Raw Lumens | 2,300 lm, 2,300 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Voltage | 9-32V, 9-32V |
| Warranty Time | 5 |
| Wattage | 20W, 20W |
| GTIN | 00084709913014 |