5" Apollo Halogen use 55w Halogen bulbs available in a spot beam pattern, slim black polymax housing and glass lens, with built in protective stone guards. Includes complete pre-terminated relay wiring harness.
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| AMP Draw | 4.58A, 4.58A |
| ASIN | B006V7TCL4 |
| Beam Distance (Meters) | Spot- 626m, Spot- 626m |
| Beam Pattern | Spot, Spot |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Type | Halogen |
| California Proposition 65 | No |
| Candela | Spot- 98,100 Cd, Spot- 98,100 Cd |
| Color Temperature | 4000K |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8512202000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Housing Shape | Round |
| IP Rating | IP67, IP67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Temp | 4000K |
| Lumens | 1450, 1450 |
| LUX | 981, 981 |
| Lux at 10 Meters | Spot 981 lx |
| Lux at 10 Meters | Spot 981 lx, Spot 981 lx |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Parts Included | (2) 55W 5 in Apollo Pro Halogen lights(2) Integrated Stone Guard/Bezels30 Amp Illuminated Switch w/ Switch Panel55W Halogen Bulbs, (2) 55W 5 in Apollo Pro Halogen lights(2) Integrated Stone Guard/Bezels30 Amp Illuminated Switch w/ Switch Panel55W Halogen Bulbs |
| Product Dimensions | W 4.875 in x H 5.5 in x D 2.875 in, W 4.875 in x H 5.5 in x D 2.875 in |
| Raw Lumens | 1,450 lm, 1,450 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Voltage | 9V-32V, 9V-32V |
| Warranty Note | This item has exceptions to the warranty period. Please visit kchilites.com/warranty for details and exceptions. |
| Warranty Time | 23 |
| Wattage | 55W per light |
| Wattage Per Light | 55W per light, 55W per light |
| GTIN | 00084709004507 |