Cyclone V2 Clear LED is a 5 watt, multi-functional, compact auxiliary LED lighting solution with replaceable colored lens options.
Cyclone V2 Clear LED is a 5 watt, multi-functional, compact auxiliary LED lighting solution with replaceable colored lens options. Universal mount, sleek 2.2" diameter design for a wide range of lighting applications: rock crawling to engine bays, dome lights, wheel wheels & more.
Cyclone V2 Clear LED is a 5 watt, multi-functional, compact auxiliary LED lighting solution with replaceable colored lens options. Universal mount, sleek 2.2" diameter design for a wide range of lighting applications: rock crawling to engine bays, dome lights, wheel wheels & more.
| Attributes | |
| AMP Draw | 0.40A, 0.40A |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8512202000 |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP68, IP68 |
| LED Source | 15 x Samsung SMD 3035 LED, 15 x Samsung SMD 3035 LED |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Raw Lumens | 600 lm, 600 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Voltage | 9V-16V, 9V-16V |
| Wattage | 5W per light |
| Wattage Per Light | 5W per light, 5W per light |
| GTIN | 00084709013585 |