Work Bar Task, 6 Flood Light Bar, U mount (1 EA)
Work Pod Task, 6 Flood Light Bar, Pedestal Mount (1 EA)
Work Pod Task, 6 Flood Light Bar, Pedestal Mount (1 EA)
- Premium quality work light bar
- Extreme low profile design harnesses impressive power in a compact package.
- Advanced Automotive Grade LEDs and advanced circuit design ensure high light efficiency.
- Premium quality with UV stabilized polycarbonate lens.
- Features an aluminum black powder coated housing and stainless steel bracket and hardware.
- Compatible with 12V - 48V DC power systems.
- Meets EMC CISPR-25 CLASS 3 requirement for electromagnetic compatibility.
- Weatherproof IP69K rated for protection against harsh environmental conditions.
| Attributes | |
| Add-On | 84002/BB84041/BB84043 |
| Amp Draw per Bulb | 2 Amps @ 12V DC |
| Beam Pattern | Flood Light |
| Bracket & Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6000, 6000K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Depth | 1.3 |
| Dimension | 1.25" H x 6.5" W x 1.3" D |
| Emission Code | Legal US |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.25 |
| Housing Material | Cast Aluminum |
| IP Rating | IP69K, IP69K |
| LED Color | White |
| LED Count | 6 |
| LED Emitter Type | Osram LED |
| Length | 6.5 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 1,700 Lumen, 1700 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 185 |
| Operating Voltage | 10-48 DC Voltage |
| Power Consumption | 20 Watt |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | DT |
| Voltage | 10~48 |
| Warranty | 5 Years |
| Warranty Time | 5 |
| What's Included | Mounting brackets and hardware |
| Wire Length | 11 |
| Wire Quantity | 2 |
| GTIN | 00793888983182 |