Concept Pod Mini Gen 3 Raptor Steel Bumper Triple Fog Light Kit includes 6 pods. The pod is less than 2", but delivers 2,000 lumens of powerful output. Now you have both a driving and fog light in one compact and powerful housing.
Concept Pod Mini Gen 3 Raptor Steel Bumper Triple Fog Light Kit includes Qty (6) Concept Pod Minis. The Concept Pod Mini is less than 2 inches, but delivers 2,000 lumens of darkness destroying output. Each Pod also has a neat trick up its sleeve - it's dual color! Now you have both a driving and fog light in one compact and powerful housing.
Concept Pod Mini Gen 3 Raptor Steel Bumper Triple Fog Light Kit includes Qty (6) Concept Pod Minis. The Concept Pod Mini is less than 2 inches, but delivers 2,000 lumens of darkness destroying output. Each Pod also has a neat trick up its sleeve - it's dual color! Now you have both a driving and fog light in one compact and powerful housing.
- The most compact and versatile driving pod lights on the market
- Vehicle specific triple pod kit designed to bolt into the fog light opening of the Gen 3 Ford Raptor's factory steel bumper.
- Kits of six (6) deliver a powerful 12,000-lumen output, surpassing the performance of most off-road light bars.
- Dual-beam projector optics provide two driving beams in one package
- Advanced dual-color LED chip produces both white and yellow driving beams
- Yellow strobe warning function for added safety
- Yellow backlit Daytime Running Lights (DRL) for enhanced visibility
- Vehicle-specific high strength steel bracket with black power coat
- Includes harness and digital switch for ease of use
Information:
Gen 3 Ford Raptor| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6000K/3000K |
| Color Temperature (White LED) | 6,000 |
| Color Temperature (Yellow LED) | 3000 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Depth (Per Pod) | 3.3 |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K, IP69K |
| LED Color | White/Yellow |
| LED Count (Per Pod) | 1 |
| LED Emitter Type | Dual Color Modular Chip |
| Length (Per Pod) | 2 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Driving |
| Light Output | 12,000 lumens per kit |
| Light Output (4 Pod Kit) | 12000 |
| Light Output (Per Pod) | 2000 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 185 |
| Operating Voltage | 12-50 DC Voltage |
| Power Consumption | 120 W per kit |
| Quantity of Pod Included | 6 |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | Circular |
| Vehicle Specific | Raptor Gen 3 |
| Voltage | 12~24 |
| Warranty | 5 Years |
| Warranty Time | 5 |
| Wattage (4 Pod Kit) | 120 |
| Wattage (Per Pod) | 20 |
| What's Included | 6 x Extension Harness |
| Width (Per Pod) | 2 |
| Wire Length | 11 |
| Wiring Harness Included | Yes |
| GTIN | 00793888986381 |