Concept Pod Mini Bronco Steel Bumper Triple Fog Light Kit includes 6 pods. The pod is less than 2", but delivers 2,000 lumens of darkness destroying output. Now you have both a driving and fog light in one compact and powerful housing.
Concept Pod Mini Bronco Steel Bumper Triple Fog Light Kit includes Qty (6) Concept Pod Minis. The Concept Pod Mini is less than 2 inches, but delivers 2,000 lumens of darkness destroying output. Each Pod also has a neat trick up its sleeve - it's dual color! Now you have both a driving and fog light in one compact and powerful housing.
Concept Pod Mini Bronco Steel Bumper Triple Fog Light Kit includes Qty (6) Concept Pod Minis. The Concept Pod Mini is less than 2 inches, but delivers 2,000 lumens of darkness destroying output. Each Pod also has a neat trick up its sleeve - it's dual color! Now you have both a driving and fog light in one compact and powerful housing.
- The most compact and versatile driving pod lights on the market
- Vehicle-specific triple pod kit designed to bolt into the fog light opening of the Ford Bronco's factory steel bumper.
- Kits of six (6) deliver a powerful 12,000-lumen output, surpassing the performance of most off-road light bars.
- Dual-beam projector optics provide two driving beams in one package
- Advanced dual-color LED chip produces both white and yellow driving beams
- Yellow strobe warning function for added safety
- Yellow backlit Daytime Running Lights (DRL) for enhanced visibility
- Vehicle-specific high strength steel bracket with black power coat
- Includes harness and digital switch for ease of use
Information:
Ford Bronco| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6000K/3000K |
| Color Temperature (White LED) | 6,000 |
| Color Temperature (Yellow LED) | 3000 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Depth (Per Pod) | 3.3 |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K, IP69K |
| LED Color | White/Yellow |
| LED Count (Per Pod) | 1 |
| LED Emitter Type | Dual Color Modular Chip |
| Length (Per Pod) | 2 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Driving |
| Light Output | 12,000 lumens per kit |
| Light Output (4 Pod Kit) | 12000 |
| Light Output (Per Pod) | 2000 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 185 |
| Operating Voltage | 12-50 DC Voltage |
| Power Consumption | 120 W per kit |
| Quantity of Pod Included | 6 |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | Circular |
| Vehicle Specific | Bronco |
| Voltage | 12~24 |
| Warranty | 5 Years |
| Warranty Time | 5 |
| Wattage (4 Pod Kit) | 120 |
| Wattage (Per Pod) | 20 |
| What's Included | 6 x Extension Harness |
| Width (Per Pod) | 2 |
| Wire Length | 11 |
| Wiring Harness Included | Yes |
| GTIN | 00793888986282 |