Includes 1 SJB21S Intensity Solis Spot Driving Light, 1 SJB21F Intensity Solis Flood Driving Light, and 1 SJBHARN Wiring Loom
Kit includes everything required to install Spot/Flood Loom wiring for ARB Intensity Solis 21 lights. Delivering crisp light with a refined color temperature that reduces eye strain, Solis lights help reduce driver fatigue and improve comfort. Featuring a digitally controlled touchpad, interchangeable red and black bezels, and 6 x 5W LEDs, the ARB Intensity Solis 21 promises a stylish solution to low-light driving with a beam pattern that is perfected for a wide range of driving conditions. Pairing a spot and flood light prepares your 4WD for a wide range of low-lighting and long-distance situations.
Kit includes everything required to install Spot/Flood Loom wiring for ARB Intensity Solis 21 lights. Delivering crisp light with a refined color temperature that reduces eye strain, Solis lights help reduce driver fatigue and improve comfort. Featuring a digitally controlled touchpad, interchangeable red and black bezels, and 6 x 5W LEDs, the ARB Intensity Solis 21 promises a stylish solution to low-light driving with a beam pattern that is perfected for a wide range of driving conditions. Pairing a spot and flood light prepares your 4WD for a wide range of low-lighting and long-distance situations.
- Dust and waterproof to IP68
- submersible to three meters
- Built-in digital LED driver control
- Virtually indestructible clear-coated polycarbonate internal lens
- Loom wiring kit
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 5700k |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Dimensions | 7.56 in (W) X 7.48 in (H) X 4.49 in (D) |
| Effective Lumens | Spot: 6,100 lumens; Flood: 6,000 lumens |
| Emission Code | Legal US |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| LUX | Spot: 835m; Flood: 620m |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | From -40F to 149F |
| Raw Lumens | Spot: 9,133 lumens; Flood 9,100 lumens |
| SDR Required Flag | N |
| Spread | Spot: 6 degrees; Flood: 9 degrees |
| Warranty Time | 3 |
| Watts | 80W |
| Weight | 6.02lbs |
| GTIN | 09332018094841 |